Rate this post

Çek Cumhuriyeti’ndeki Türk Şirketler: Günümüzün dinamik ve rekabetçi ortamında Türk şirketler için doğru yatırım ortamını seçmek başarılı olabilmek adına kritik bir öneme sahiptir. Uygun şartlar sağlandığında sınırların bir önemi olmadan uluslararası başarı sağlamış özellikle Avrupa’da bir çok Türk sermayeli şirket bulunmaktadır. 

Çekya istikrarlı ekonomisi, orta Avrupa’da stratejik konumuyla Schengen Bölgesi’nde yer alan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Doğrudan yabancı yatırımı (FDI) her yıl artan Çekya, Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında en düşük işsizlik oranına sahiptir. Çekya, Dünya Bankası (WB) verilerine göre yüksek gelirli ekonomiler arasında konumlanmıştır.

Prag merkezli Çek-Türk Müşterek Ticaret Odası, 2006 senesinde kurulmuş ve kar amacı gütmeden Çek-Türk gerçek ve tüzel kişilerin bir araya gelmesine yardımcı olmaktadır.  Prag Büyükelçisi, Sayın Egemen Bağış ve T.C. Dışişleri Bakanlığı Prag Büyükelçiliği’nde bulunan Ticaret Ateşeliği ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesi için çalışmaktadır. 

Prag eski şehir meydanı

Prag eski şehir meydanı – Çek Cumhuriyeti’ndeki Türk Firmalar

Çekya’da 50’nin üzerinde yerleşik Türk iş insanı yaşamaktadır. Çek Cumhuriyeti’ndeki Türk şirketler farklı alanlarda başarılı ürün ve hizmetler sunmakta ve Çekya ve Türkiye ticari ilişkilerine olumlu katkılar sağlamaktadır. Beko, Artekya, Odine, Ekol gibi firmalar bunlardan sadece birkaçıdır. Başarılı Türk yatırımlarına yer vermek adına bu firmalar hakkında kısa bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Ford Trucks

Koç Grubunun şirketi olan Ford Otokoç’un %100 Türk üretimi kamyonların Çekya pazarına satılması için 2019 yılında Prag’ta yetkili distribitörlük açmıştır.  Koç Holding bünyesinde Otosan ile Ford ortaklığı ile Çekya’ya açılmış, faal olan başarılı bir yatırımdır. Çek Cumhuriyeti’nin ithalatçısı, aynı zamanda Ford Trucks kamyonlarının yetkili bayisi olan F TRUCKS as şirketidir. Ford Trucks araçlarının yetkili servis ağı, ithalatçı F TRUCKS şirketi tarafından yönetilmektedir.

Polmar Automotive

2007 yılında otomotiv sekötrüne parça tedarik etmek için kurulan Polmar Automotive, Çekyanın Plzen şehrinde üretim yatırımı yaptı. Aktif olarak üretim tesisi ile devam etmektedir.

Beko

 Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Koç Holding bünyesinde bulunan Beko uzun zamandır Çek pazarında faaliyet göstermektedir. Çekya’da bilinen ve kolay bulunan bir beyaz eşya markası konumundadır.

Artekya

İstanbul’da kurulmuş bir nanoteknoloji şirketidir. 2018 yılında, Yeye Agency’nin desteği ile pazar araştırmasından sonra işini Çek Cumhuriyeti’ne ve tüm Avrupa pazarına genişletmiştir. 

Odine

Dünyanın bir çok bölgesinde hizmet sunan Odine bir Türk mühendislik firmasıdır. 2019 yılının başlarında Çekya’ya açılarak Avrupa’daki varlığını arttırmak istemiştir. Günümüde şirketin finansal ve günlük operasyonu Prag merkezinden Yeye Agency tarafından yürütülmektedir.

Ekol Lojistik

2016 yılında Prag’da kurulan Ekol Lojistik, Çekya’da karayolu taşımacılığı, intermodal taşımacılık, depolama ve gümrükleme gibi hizmetler sunmaktadır.

Sonuç

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Çek Cumhuriyeti’nde şirket kurmak düşük maliyetli ve kolaydır. Çek Cumhuriyeti, yüksek yaşam kalitesi, eğitimli işgücü, sosyal istikrar ile yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Özellikle 1989 Kadife Devrimi’nden sonra bir çok yabancı yatırımcıyı kendine çekmiştir. Devlet birimlerinin yatırımcıları teşviki ile birlikte, Prag merkezli bir ticaret odası bulunması ve Türk yatırımcılara yardımcı olmak amacıyla kurulmuş özel girişimlerin bulunması potansiyel yatırımcılar için avantaj yaratmaktadır. T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından mal ve hizmet ihracatçılarına yönelik ihracat destekleri hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki yazıyı okuyabilirsiniz.

8 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen DEİK EU TALKS: Türkiye-Çekya İşbirliği Fırsatları webinar kaydına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 

Çekya’da faaliyet gösteren diğer Türk firmaları hakkında bilgi almak için Çek-Türk Ortak Ticaret Odası ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Çek Türk MüşterekTicaret Odası Sabit Hat: +420 222 98 69 10

Yalın Yüregil İcra Kurulu Üyesi ve İş Geliştirme Danışmanı

Whatsapp: +420 774 401 213

E-mail: info@cekturkticaret.org