11 Ekim 2017

Istanbul Ticaret Odası

4 Sektör

150+ Katılımcı

Çek Cumhuriyeti’ne Yatırım Semineri Hakkında

Çek Cumhuriyeti’ne Yatırım Seminerinin ilki bu yıl Ekim ayının ikincisi haftasında İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Yatırım Semineri Çek Cumhuriyeti’ndeki Otomotiv, Nanoteknoloji, Bilgi Teknolojileri, Uzay – Havacılık ve Savunma Sanayisi sektörleri hakkında Türk firmalarına sektör bazlı detaylı bilgi sağlamak ve Çek Cumhuriyeti’nın cazip bir yatırım merkezi olduğunu göstermek amacıyla düzenlenmiştir.

Organizatörler

Yatırım Semineri Medya

Çek – Türk Müşterek Ticaret Odası Başkanı Aleš Eppinger Açılış Konuşması

Yatırım Semineri Sunumlar

Çek Cumhuriyeti Genel Tanıtım Sunumu
Çek Cumhuriyeti Nano Teknoloji Sektörü
Çek Cumhuriyeti Bilişim ve Yazılım Sektörü
Çek Cumhuriyeti Otomotiv Sektörü
Çek Cumhuriyeti Havacılık Sektörü
Çek – Türk Ticaret Odası İş Geliştirme Sunumu

Hedef Sektörler

Otomotiv

Çek Cumhuriyeti Otomotiv Sektörü, Dünya üzerindeki en yoğun imalat ve dizayn aktivitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Çek otomotiv sektöründeki mükemmeliyet, sadece Avrupa’da değil, aynı zamanda küresel perspektifte de kilit rol oynamaktadır. Ülkenin asırlık mühendislik gelenekleri, sağlam altyapısı ve nitelikli iş gücü, otomotiv imalatı ve Ar-Ge çalışmalarının ilerlemesine katkı sağlamaktadır.

Nanoteknoloji

Dinamik olarak gelişmekte olan Nanoteknoloji sektörü, çeşitli alanlarda faaliyet göstermektedir. Çek Cumhuriyeti’nde Nanoteknoloji kullanımından en fazla fayda sağlayan sektörler arasında Otomotiv, Havacılık, tekstil ve kimyasal sektörlerinin öne çıktığını görüyoruz. Bu temel sektörler bize Çek Cumhuriyeti’nin nanoteknoloji alanında küresel güç merkezlerinden biri haline geldiğini kanıtlıyor.

Uzay-Havacılık Teknolojileri & Savunma Sanayisi

Çek Cumhuriyeti Havacılık Sektöründe, uzun yıllar boyunca oluşmuş bir havacılık geleneğine sahiptir ve her zaman bu konuda güçlü bir varlık sergilemiştir. Geçen yıllar boyunca Çek Cumhuriyeti, üstün kalite, güvenilirlik ve yenilikçi anlayışı ile sektörde isim yapmıştır. Temel üretimden, uçak montajına ve son teknoloji programlarına kadar yerel havacılık endüstrisinde önemli ölçüde ilerleme kaydetmiştir. Bu sektörün Çek Cumhuriyetindeki gelişmesi göz ardı edilmemelidir.

Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Geliştirme

Çek Cumhuriyeti, Bilgi Teknolojileri sektöründe Avrupa’nın önde gelen ülkelerindendir. Muhtelif araştırmacılar tarafından da kabul edilen bu gerçek, Dünya’nın önde gelen bilgi teknolojileri firmalarının yüksek yatırımlı projelerinin ülkede gerçekleşmesi ile de teyit edilmekte ve ülkenin teknik alanda sahip olduğu geleneklerle güçlenmektedir.

Desteklenen Alanlar

Üretim Endüstrisi

 Teknoloji Merkezleri

İş Destek Servis Merkezleri

Yatırım Teşvikleri

R

Çalışanların eğitimi için hibe

R

İstihdam yaratımı için hibe

R

Varlık edinimi için hibe

R

10 yıllık kurumlar gelir vergisi indirimi

R

5 yıllık emlak vergisi muafiyeti

Konuşmacılar

Aleš Eppinger

Aleš Eppinger

Başkan, Çek-Türk Müşterek Ticaret Odası

2005 yılından bu yana Çek Barosu’na kayıtlı olan Aleš Eppinger, 2011 yılından bu yana Çek-Türk Müşterek Ticaret Odası’nda başkanlık görevini üstlenmektedir.
Aleš Eppinger 2001 yılında Olomouc, Çek Cumhuriyeti Palacký Üniversitesi hukuk fakültesinden mezun olmuştur. Öncelikle ticaret hukuku, özellikle birleşme ve devralmalar ile borçlar hukuk, tasfiye hukuku, mülkiyet hukuku, dava ve tahkim avukatlığı alanlarında hizmet vermeye yoğunlaşmıştır. Kariyeri boyunca, çok uluslu ve uluslararası devralmalar, holdinglerin yeniden yapılandırılması ve uluslararası tahkim gibi pek çok önemli uluslararası işte yer almış olup, banka ve enerji şirketlerine özellikle rticaret hukuku alanında hukuk hizmetleri vermiştir.
Alper Özmert

Alper Özmert

Çek-Türk Müşterek Ticaret Odası İcra Kurulu Başkan Yardımcısı

2003 yılından bu yana İstanbul Barosu üyesi olan Alper Özmert, 2016 yılından beri Çek Cumhuriyeti (Prag) Barosu‘na kayıtlı olup, Çek Barosu’na kayıtlı ilk Türk avukattır. 2011 yılından bu yana Çek- Türk Müşterek Ticaret Odası’nın başkan yardımcılığını yürütmektedir.

Alper Özmert, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Yüksek lisansını Minnesota Üniversitesi Hukuk Fakültesi (ABD)‘nde yaparak, 2010 yılında Uluslararası Ticaret Hukuku alanında yüksek lisans derecesi (LL.M.) almıştır. 15 yıllık kariyeri süresince ağırlıklı olarak yabancı veya uluslararası şirketlere hizmet vermiş, özellikle, uluslararası Ticaret hukuku, birleşme ve devralmalar, proje geliştirme, doğrudan yabancı yatırımlar, finans hukuku ve ticari davalar alanlarında çalışmış, bu konularda eğitim ve seminerler vermis; Türkiye’de Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ve ilgili mevzuat tasarılarının hazırlanmasında yer almıştır.

Yalın Yüregil

Yalın Yüregil

Çek-Türk Müşterek Ticaret Odası İcra Kurulu Üyesi

10 yıldır Prag’ta yaşayan Yalın Yüregil kendi iş geliştirme ajansını 2012 yılında kurdu. Avrupa’nın farklı ülkelerinde Türk ve yabancı yatırımcılar için şirketler kurup geliştirdi ve Türk firmalarının Çek Cumhuriyeti’ne açılmasını sağladı.2014’ten beri Ticaret Odasında Yönetim Kurulu Üyeliği yapmakta ve Çek firmalarının Türk pazarına açılmasını sağlamaktadır.

MBA mezunu olup; kariyerine uluslararası organizasyon AIESEC’de Ülke Başkanı olarak başlayıp sonrasında POS Media Europe Prag ofisinde İş Geliştirme Müdürü olarak devam etti ve 4 farklı ülkede şirketin şubesini kurdu. Türk kültürünün Çek Cumhuriyeti’nde tanıtılması için bireysel girişimleri ve çalışmaları da bulunmaktadır.

Petr Heczko

Petr Heczko

Yatırım Geliştirme Departmanı Müdürü , CzechInvest

Petr Heczko 2011 yılında CzechInvest’e katıldı. Yatırım Geliştirme Departmanı’na başkanlık etmeden önce Bilgi Paylaşım Bölümü ve İskandinavya için Dış Temsilci olarak çalıştı.

CzechInvest Yatırım Geliştirme Departmanı, Çek Cumhuriyeti’ndeki yabancı şirketleri belirleyerek, ilgilerini çekerek ve onlara yardımcı olarak yeni yatırım projelerini Çek Cumhuriyeti’ne çekmeyi amaçlıyor.

Richard Schneider

Richard Schneider

Otomotiv ve Yeşil Hareketlilik Yatırım Geliştirme Müdürü, CzechInvest

CzechInvest’te her biri farklı alanlarda uzman kişilerden oluşan ve dünyanın her bir yanındaki otomotiv firmalarına Çek Cumhuriyeti gibi üretim, geliştirme, mühendislik ve test etme konularında uzun yıllardır geleneğe sahip bir ülkedeki iş ve yatırım fırsatları konusunda yardımcı olmayı amaçlayan bir takımımız var.

CzechInvest’e katılmadan önce, Richard Schneider Škoda Auto’nun satın alımında ve farklı pazarlama pozisyonlarında çalıştı.

Çek Cumhuriyeti’ne Yatırım Hakkında Bilgi için
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.